3 mei 2026 t/m 26 juli 2026
Galerie & Kunstuitleen de Pook
Op 4 mei 2026 zou de Twentse kunstenaar Eef de Weerd (Zutphen, 04/05/1926 | Hengelo OV, 30/12/1989) honderd jaar zijn geworden. Ter gelegenheid van dit markante jubileum presenteert Galerie de Pook in Hengelo van zondag 3 mei tot en met zondag 26 juli 2026 een bijzondere overzichtstentoonstelling met karakteristieke werken uit zijn oeuvre.
De Weerd geldt als een belangrijke vertegenwoordiger van de moderne kunst in Overijssel. Al vroeg in zijn loopbaan ontving hij in 1955 en 1959 een eervolle vermelding voor de Geraert ter Borchprijs, een erkenning die zijn positie binnen de naoorlogse kunst in de regio onderstreepte.
Met deze tentoonstelling brengt Galerie de Pook een eerbetoon aan een kunstenaar die een herkenbare en eigen positie innam binnen de Twentse kunstwereld van de twintigste eeuw. De selectie toont de kracht en ontwikkeling van De Weerds werk en onderstreept zijn blijvende betekenis voor de regionale kunstgeschiedenis.
„Met deze tentoonstelling brengen we een kunstenaar terug in het zicht die een vaste waarde was binnen de Twentse kunstwereld”, aldus Godfried van Oostrom, eigenaar van Galerie de Pook. Alle tentoongestelde werken zijn afkomstig uit de eigen collectie van de galerie.
Verbonden met Galerie de Pook
De relatie tussen Eef de Weerd en Galerie de Pook gaat decennia terug. In 1980 en opnieuw in 1983 exposeerde hij succesvol in de Hengelose galerie. Wies Hendriks, voormalig mede-eigenaresse van Galerie de Pook, heeft De Weerd in het verleden bovendien zakelijk begeleid en speelde een belangrijke rol in de verdere verspreiding van zijn werk. Mede door haar bemiddeling kon De Weerd exposeren bij Centraal Beheer in Apeldoorn en deelnemen aan de jubileumtentoonstelling van de Peter Stuyvesant Collectie in de Turmacfabrieken in Zevenaar.
Belangrijke tentoonstellingen
Eef de Weerd presenteerde zijn werk op diverse toonaangevende locaties.
Enkele markante tentoonstellingen uit zijn loopbaan zijn:
- 1958 – Facetten van Hedendaagse Beeldende Kunst, Rijksmuseum Twenthe, Enschede
- 1980 – Galerie de Pook, Hengelo
- 1982 – Kunstuitkijk, Deventer
- 1983 – Galerie de Pook, Hengelo – werk uit de serie „Vluchtelingen” (1980-1983)
- 1984 – Centraal Beheer, Apeldoorn
- 1984 – Jubileumtentoonstelling Peter Stuyvesant Collectie, Turmacfabrieken, Zevenaar
Na een moeilijke periode ging De Weerd in 1973 weer intensief schilderen. In de jaren die volgden ontstond een krachtig laat oeuvre, waarin onder meer de serie „Vluchtelingen” een markante plaats inneemt.
Persoonlijk en artistiek netwerk
De Weerd was gehuwd met dichter en beeldend kunstenaar Ans Wortel. Hij leerde haar kennen op de AKI (Academie voor Kunst en Industrie) in Enschede, waar De Weerd les volgde en Wortel als model werkte. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren: Pieter en Marianne.
Daarnaast onderhield De Weerd een langdurige artistieke en persoonlijke band met de Hengelose schilder Theo Wolvecamp. Al op jonge leeftijd deelden zij de ambitie kunstenaar te worden, en later exposeerden zij ook gezamenlijk, o.a. In het Rijksmuseum Twenthe in 2017 met als titel: “Geestdrift voor de Schilderkunst”. Deze vroege verbondenheid plaatst De Weerd nadrukkelijk binnen het naoorlogse Twentse kunstenaarsmilieu