Pantaleon Hajenius en de (sieraden)collectie Haveman – Betman
jan 29, 2026 | Enschede, Kunst
Pantaleon Hajenius werkt vooral met afvalmaterialen; dingen die hij toevallig tegenkomt of op straat vindt worden verwerkt tot autonome kunstwerken. Ook bij de sieraden uit de collectie Haveman – Betman speelt het toeval een rol, zij het dat het gebruikte materiaal meestal níet op straat gevonden wordt.
Pantaleon Hajenius exposeert sinds 1996 met regelmaat bij de Enschedese galerie Beeld & Aambeeld. Zijn werk bestaat voornamelijk uit collages of composities, al of niet op verschillende dragers. Zo gebruikt hij de laatste jaren bij voorkeur houten onderdelen waarop zo nodig geschilderd wordt en waaraan ogenschijnlijk waardeloze straatvondsten worden toegevoegd. Dit in navolging van Hajenius’ grote inspiratiebron Kurt Schwitters, die samen met zijn kunstbroeder Thijs Rinsema ooit de straten van Drachten afstruinde op zoek naar materiaal voor hun collages. Dat was rond 1920 toen de nieuwe kunststromingen De Stijl en Dada zich in Drachten verenigden vanwege de vriendschap tussen Kurt Schwitters, de broers Thijs en Evert Rinsema en Theo van Doesburg.
Uit deze tentoonstelling moge blijken dat Hajenius daar ruim honderd jaar geleden graag bij had willen zijn. Ook hij creëert zonder vooropgezet plan met kleur en vorm een eigen beeldtaal, met op het eerste gezicht vooral geometrie maar bij nader inzien ook ritme en lyriek. En met respect voor de gebroeders Rinsema, die ook nog schoenmakers waren. Met afgeknipte resten uit de werkruimte van een plaatselijke schoenmakerij liet Hajenius de serie zoolwerken ontstaan, die een bijzondere plek in de tentoonstelling inneemt.
Als eerbetoon aan die mannen in Drachten.
De opening van deze tentoonstelling vindt plaats op de 47e verjaardag van de galerie. Op 15 februari 1979 openden Martha Haveman en Karel Betman namelijk hun galerie, een galerie voor beeldende kunst aan de wanden (het Beeld) en sieraadkunst in de vitrines (het Aambeeld). In die 47 jaren zijn er heel veel intensieve contacten geweest met onder anderen sieraadkunstenaars uit binnen- en buitenland en zijn er door de galeriehouders veel sieraden uitgewisseld, aangekocht of als geschenk ontvangen. Zo is er in de loop der jaren een uiterst gevarieerde internationale collectie eigentijdse sieraden ontstaan: de collectie Haveman – Betman. Deze sieraden zullen de vitrines vullen, aangevuld met sieraden die de galeriehouder en goudsmid Karel Betman zelf heeft ontworpen.
De tentoonstelling wordt geopend op zondag 15 februari om 16:00 uur.
Pantaleon Hajenius zal daarbij zijn werk toelichten en Karel Betman vertelt over zijn (sieraden)collectie Haveman – Betman.
Muziek: Bennie Waanders, saxofoon.
PANTALEON HAJENIUS
wandreliëfs
&
COLLECTIE HAVEMAN – BETMAN
sieraden
van 15 februari t/m 8 april 2026
Galerie Beeld & Aambeeld
Walstraat 13, 7511 GE ENSCHEDE
0031 53 – 4 300 357
www.beeldenaambeeld.nl galerie@beeldenaambeeld.nl
Openingstijden: wo. t/m za.: 10.00 tot 17.00 uur