• Musea

      Twente heeft véél meer musea dan u denkt. Ervaar het rijke textielverleden, het boerenleven, techniek of natuur. Bewonder kunst-van-alle-tijden. En leef je uit in bijzondere workshops. Een aanrader voor jong en oud.

    • Reclame in textiel – Spanjaard schittert in Museum Bussemakerhuis

      Reclame in textiel – Spanjaard schittert in Museum Bussemakerhuis

      In het hart van oud Borne staat een uniek rijksmonument: Museum Bussemakerhuis. In dit origineel 18e-eeuws linnenhandelshuis ervaar je hoe de Twentse textielgeschiedenis tot leven komt. De komende maanden is er een extra reden om te gaan: de tentoonstelling De Sterallures van Spanjaard. Een bijzondere reis door de gouden jaren van de Twentse textielindustrie, met marketing en verhalen die je laten glimlachen én nadenken. 

      Grote Straat krijgt publiekstrekker met Stedelijk Museum Almelo

      Grote Straat krijgt publiekstrekker met Stedelijk Museum Almelo

      Het Stedelijk Museum Almelo krijgt een ruimer en representatief onderdak: het Hofkeshuis uit 1775 aan de Grotestraat Noord. Dinsdag 30 mei heeft de gemeenteraad van Almelo ingestemd met het voorstel van wethouder Jan Martin van Rees om dit monumentale pand in classicistische stijl aan te kopen en te verhuren aan het museum.

      Thematentoonstelling “Met vallen en opstaan”

      Thematentoonstelling “Met vallen en opstaan”

      Vorden-Kranenburg- Het jaar 2023 wordt voor het Heiligenbeeldenmuseum een heel bijzonder jaar, omdat dan het 25-jarig bestaan wordt gevierd. Op zaterdag 1 april opent het Heiligenbeeldenmuseum in Kranenburg haar deuren met een tentoonstelling die als thema heeft meegekregen: Met vallen en opstaan.

      Oog in Oog met de Wereld

      Oog in Oog met de Wereld

      Oog in Oog met de Wereld is een confronterende tentoonstelling. Eigenlijk staan we als toeschouwer net zo te kijk als de getoonde portretten. We zien uiteindelijk onszelf, als onderdeel van een onvolmaakte mensheid.

    • Theater

      Twente telt tal van podia, van intiem tot large, van overdekt tot open air. Trots zijn we op artiesten uit de streek die met muziek, cabaret, musical, toneel en revue op de planken staan. En net zo blij met optredens van (inter)nationale toppers. Komt dat zien!

    • Spruijt & Opperman – Verzingeving

      Spruijt & Opperman – Verzingeving

      Verzingeving is het derde avondvullende muzikale cabaretprogramma van Spruijt en Opperman en is van september 2024 t/m mei 2026 in de Nederlandse theaters te zien. 

      Mathieu van Bellen soleert in Brahms’ Vioolconcert

      Mathieu van Bellen soleert in Brahms’ Vioolconcert

      Met een programma vol romantiek en diepe emoties opent Phion, Orkest van Gelderland & Overijssel, het nieuwe concertseizoen. Gastdirigent Michal Nesterowicz leidt het orkest in de Vierde Symfonie van Tsjaikovski langs de belangrijkste thema’s uit het leven van de componist.

    • Kunst

      Kunst is een breed begrip. Eeuwenoud of modern, realistisch of abstract. Twente maakt het zichtbaar in musea, galerieën, (beelden)tuinen, in stad of dorp. Op Twentse bodem spelen zich kleurrijke kunstevents af. Laat u verrassen!

    • Pantaleon Hajenius en de (sieraden)collectie Haveman – Betman

      Pantaleon Hajenius en de (sieraden)collectie Haveman – Betman

      Pantaleon Hajenius werkt vooral met afvalmaterialen; dingen die hij toevallig tegenkomt of op straat vindt worden verwerkt tot autonome kunstwerken. Ook bij de sieraden uit de collectie Haveman – Betman speelt het toeval een rol, zij het dat het gebruikte materiaal meestal níet op straat gevonden wordt.

      Rembrandt in Twente

      Rembrandt in Twente

      In Rijksmuseum Twenthe zijn dit najaar twee bijzondere portretten van Rembrandt van Rijn te zien. Het gaat om intieme schilderijen van Jan Willemsz van der Pluym en Jaapgen Caerlsdr., verwanten van de meester zelf.

      Foto-expositie Birds by Bas – Stedelijk Museum Almelo

      Foto-expositie Birds by Bas – Stedelijk Museum Almelo

      Tot en met zondag 4 januari 2026 is de foto-expositie Birds by Bas te bewonderen in het Stedelijk Museum Almelo. Deze wisselexpositie, die naast de tentoonstelling Koekoek, vogels in de kunst te zien is, toont het werk van fotograaf Bastiaan Brinkman (1996) uit Deventer. Met zijn beelden legt hij de schoonheid én kwetsbaarheid van vogels en natuur vast.

      Enschede – Vrijplaats voor experiment

      Enschede – Vrijplaats voor experiment

      Rijksmuseum Twenthe presenteert de tentoonstelling Enschede. Vrijplaats voor experiment , een eerbetoon aan 700 jaar Enschede, een stad die onlosmakelijk verbonden is met kunst. De tentoonstelling laat zien hoe Twente, ooit een regio met nauwelijks culturele wortels, uitgroeide tot een broedplaats voor moderne en conceptuele kunst.

    • Cultuur

      Twente koestert zijn cultureel erfgoed. Het paasvuur, oogstfeest, boer’nbrufte, oude ambachten, we houden het levend. En onder elkaar spreken we graag dialect. Dat hoort bij onze identiteit. Die we overigens wél in een eigentijds jasje durven steken.

    • Skybox in de kraamkamer

      Skybox in de kraamkamer

      De Haaksbergse schaapskudde is weer weg uit haar werkgebied het Haaksberger Veen. Via de randweiden van de boeren gaan de schapen langzaam aan op weg naar de schaapskooi aan de Schapendrift. In de eerste week van januari 2026 verwachten wij de geboorte van het eerste lammetje, waarna er hopelijk nog ongeveer 400 volgen tot eind maart.

      Korte cursussen bij Kaliber: snel, creatief en verrassend leuk

      Korte cursussen bij Kaliber: snel, creatief en verrassend leuk

      Wie in korte tijd iets nieuws wil uitproberen, zit bij de korte cursussen van Kaliber helemaal goed. Je duikt een paar weken lang in een nieuwe creatieve vaardigheid: van illustreren tot schilderen in het tempo van een snelkookpan, of in een gezellige groep de leukste nummers leren spelen op de gitaar.

      Henk houdt Kaliber draaiende – en zoekt versterking!

      Henk houdt Kaliber draaiende – en zoekt versterking!

      Kaliber Kunstenschool is trots op betrokken vrijwilligers zoals Henk, wil jij net als Henk een steentje bijdragen in Almelo, Enschede of Oldenzaal? Of ben je benieuwd wat vrijwilligerswerk bij Kaliber jou kan brengen? Bekijk de verschillende vrijwilligersvacatures op de website

      Het Haaksbergerveen geeft prachtige verhalen prijs….

      Het Haaksbergerveen geeft prachtige verhalen prijs….

      Over het Haaksbergerveen valt veel te vertellen. Héél veel. Reden voor de Stichting Schaapskudde Haaksbergen (SSH) om tijdens Lente in de Kooi op afgelopen Tweede Paasdag een boekje vol veenverhalen uit te brengen. Informatief, smeuïg, ontroerend.

      Je weet pas wie je bent als je op de proef wordt gesteld

      Je weet pas wie je bent als je op de proef wordt gesteld

      Schrijven is voor de in Hengelo (O) geboren auteur Nicolet Steemers als een psychologisch experiment: de narigheid die je in het echte leven niemand zou toewensen, strooit ze onbekommerd uit over de personages in haar romans en thrillers.

  • Archief

‘Ei, ei, ei, en we zijn zo blij: want Enschede is jarig, en dat vieren wij!’

jun 30, 2025 | Archief

Het kan je bijna niet ontgaan zijn, maar Enschede bestaat dit jaar 700 jaar. Als schatbewaarder van de Twentse cultuur viert de Museumfabriek deze primeur voor Twente natuurlijk graag mee. Bij De Museumfabriek is het daarom vanaf 12 juli feest! Dit zal onder andere te zien zijn op de voorgevel, waar Jan Doodle een vrolijke raamtekening maakt, maar we hebben natuurlijk ook een divers aanbod aan feestelijke activiteiten gepland staan!
Zo hangen wij samen de vlaggetjes buiten, letterlijk… Samen maken we een enorme slinger, die we trots om onze toren binden en zo tentoonstellen. Kom je mee knutselen aan een vlaggetje? We hebben bergen textiel beschikbaar, maar we hebben jouw creativiteit nodig!
Verder kom je in het museum alles te weten over Twentse tradities, van allerhande feestelijkheden rondom textiel, tot dorpsfeesten en Twents carnaval. Ook zullen er verschillende feestelijke voorstellingen zijn: deze wil je niet missen!
Voor de allerkleinsten zal er voorgelezen worden, en eten we pannenkoeken! Een traditie die natuurlijk niet mag ontbreken, maar dan in een ander jasje: bij de Museumfabriek kun je namelijk zelf een pannenkoek ontwerpen, die vervolgens geprint wordt door een soort 3D-printer! Welk dier uit onze collectie tover jij om tot een pannenkoek? Eet smakelijk!
Verder zijn we trots dat we weer een wekelijks programma van Science on Tour kunnen aanbieden, om zo de Twentse wetenschap te vieren. Deze educatieve tak van de Universiteit Twente doet gave experimenten en proefjes. Leuk en leerzaam voor alle leeftijden!
Ook niet te missen: in ons museumcafé kan naar hartenlust getekend worden, zo kun je je eigen feesthoed vouwen en versieren! En alsof dat nog niet genoeg is kan er zelfs next level geknutseld worden, want onze Makerspace wordt deze zomer naar Lokaal Roombeek, het Museumcafé, verplaatst. Zo kunnen de kleintjes zich uren vermaken, terwijl de ouders genieten van een hapje (taart natuurlijk!) en een drankje. We hebben diverse knutsels, zoals een gemotoriseerde hond, of een Twents jubileumbordje. Je bent hier altijd welkom, want voor knutselen in de Makerspace is een toegangsbewijs tot het museum niet vereist!

Daarnaast is de toegang tot het museum op vrijdag gratis tussen 12 juli en 24 augustus! We trakteren, want we vinden dat het museum voor iedereen toegankelijk moet zijn.
Natuurlijk is er nog veel meer te doen, hou voor het gehele activiteitenprogramma onze website de komende weken in de gaten.

Lees de krant als PDF

februari

01febGehele dagJazzplatform Hengelo presenteertCharlestown Jazz Band

01febGehele dagOost, West, Thuis...Hengelose Revue

01febGehele dagPas op voor de Billenbijter! (4+)Joes Boonen

01febGehele dagPas op voor de Billenbijter! (4+)Joes Boonen

01febGehele dagThe last vikingFilmhuis Hengelo